Onsdag 4 November | 15:46:27 Europe / Stockholm
Est. tid*
2026-11-05 07:30 Kvartalsrapport 2026-Q3
2026-07-23 - Kvartalsrapport 2026-Q2
2026-05-07 - Kvartalsrapport 2026-Q1
2026-04-29 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2026-04-28 - Årsstämma
2026-02-10 - Bokslutskommuniké 2025
2025-11-12 - Kvartalsrapport 2025-Q3
2025-09-18 - Extra Bolagsstämma 2025
2025-07-28 - Kvartalsrapport 2025-Q2
2025-05-21 - Kvartalsrapport 2025-Q1
2025-04-30 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2025-04-29 - Årsstämma
2025-02-11 - Bokslutskommuniké 2024
2025-02-03 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2024-07-30 - Kvartalsrapport 2024-Q3
2024-04-30 - Kvartalsrapport 2024-Q2
2024-04-12 - Extra Bolagsstämma 2024
2024-02-01 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2024-01-31 - Årsstämma
2024-01-31 - Bokslutskommuniké 2023
2024-01-31 - Kvartalsrapport 2024-Q1
2023-11-09 - Bokslutskommuniké 2023
2023-08-21 - X-dag halvårsutdelning MUSTI 0.25
2023-08-10 - Kvartalsrapport 2023-Q3
2023-05-04 - Kvartalsrapport 2023-Q2
2023-01-31 - X-dag halvårsutdelning MUSTI 0.25
2023-01-31 - Kvartalsrapport 2023-Q1
2023-01-30 - Årsstämma
2022-11-08 - Bokslutskommuniké 2022
2022-08-09 - X-dag halvårsutdelning MUSTI 0.22
2022-08-09 - Kvartalsrapport 2022-Q3
2022-05-10 - Kvartalsrapport 2022-Q2
2022-02-08 - Kvartalsrapport 2022-Q1
2022-01-28 - X-dag halvårsutdelning MUSTI 0.22
2022-01-28 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2022-01-27 - Årsstämma
2021-11-16 - Bokslutskommuniké 2021
2021-08-10 - Kvartalsrapport 2021-Q3
2021-05-04 - Kvartalsrapport 2021-Q2
2021-02-09 - Kvartalsrapport 2021-Q1
2021-01-22 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2021-01-21 - Årsstämma
2020-11-12 - Bokslutskommuniké 2020
2020-08-04 - Kvartalsrapport 2020-Q3
2020-05-06 - Kvartalsrapport 2020-Q2
2020-03-03 - Kvartalsrapport 2020-Q1
2020-01-24 - X-dag ordinarie utdelning MUSTI 0.00 EUR
2020-01-23 - Årsstämma
LandFinland
ListaMid Cap Helsinki
SektorHandel & varor
IndustriDetaljhandel
Musti Group erbjuder produkter och tjänster för husdjur. Inom koncernen förvaltas butiker inriktade mot hundar, katter och andra husdjur. Verksamheten drivs via franschise men även via ett flertal andra varumärken. Störst verksamhet återfinns inom den nordiska marknaden, med privata kunder som störst kundbas. Utöver huvudverksamheten erbjuds träning, utbildning och service.

Analysera bolaget i Börsdata!

All ägardata du vill ha finns i Holdings!

Musti Group Oyj puolivuosikatsaus 1.1.2026-30.6.2026

2026-07-23 07:30:00

Musti Group Oyj                        Puolivuosikatsaus          23.7.2026 klo 8.30

Musti jatkoi vahvaa kasvua ja paransi myyntikatetta ensimmäisellä vuosipuoliskolla

 

Huhtikuu - kesäkuu 2026

 

  • Konsernin liikevaihto oli 138,5 (121,7) miljoonaa euroa ja se kasvoi 13,8 (17,0) prosenttia. Kasvu oli vahvaa erityisesti Norjassa.
  • Vertailukelpoisen konsernimyynnin kasvu oli 2,1 (5,7) prosenttia, mitä heikensi verkkokaupan alustan muutokset.
  • ZU:n hankinta joulukuussa 2025 kasvatti liikevaihtoa 8,8 miljoonalla eurolla
  • Myyntikate parani 44,3 (43,8) prosenttiin. Tähän vaikuttivat pääasiassa kannattavuuteen viime vuonna tehdyt panostukset, erityisesti omalla tehtaalla valmistettujen omien tuotemerkkien ruokien suurempi osuus. 
  • Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) kasvoi 14,0 (12,9) miljoonaan euroon, vaikka siihen vaikuttivat edelleen kasvupanostukset, jotka lisäsivät liiketoiminnan kuluja.
  • Oikaistu EBITDA-marginaali oli 10,1 (10,6) prosenttia.
  • Oikaistu EBITA oli 2,2 (2,7) miljoonaa euroa ja oikaistu EBITA-marginaali oli 1,6 (2,2) prosenttia.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 3,5 (11,4) miljoonaa euroa, mihin vaikutti negatiivisesti nettokäyttöpääoman kasvu-
  • Liiketulos oli -1,8 (0,3) miljoonaa euroa, kauden tulos oli -4,0 (-0,9) miljoonaa euroa ja osakekohtainen tulos, laimentamaton, oli -0,12 (-0,03) euroa.
  • Toimipisteiden määrä kasvoi 522:een (420), sisältäen myymälät ja eläinlääkäriklinikat.
  • Asiakkaiden kokonaismäärä kasvoi 1 867 (1 816) tuhanteen*.

 

 

Tammikuu - kesäkuu 2026

  • Konsernin liikevaihto oli 277,1 (241,5) miljoonaa euroa ja se kasvoi 14,7 (14,3) prosenttia. Kasvu oli vahvaa erityisesti Norjassa.
  • Vertailukelpoisen konsernimyynnin kasvu oli 3,0 (4,0) prosenttia; kasvua kaikissa segmenteissä.
  • ZU:n hankinta joulukuussa 2025 kasvatti liikevaihtoa 17,2 miljoonalla eurolla
  • Myyntikate parani 44,2 (43,2) prosenttiin. Tähän vaikuttivat pääasiassa kannattavuuteen viime vuonna tehdyt panostukset, erityisesti omalla tehtaalla valmistettujen omien tuotemerkkien ruokien suurempi osuus. 
  • Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA) kasvoi 28,3 (25,7) miljoonaan euroon, vaikka siihen vaikuttivat edelleen kasvupanostukset, jotka lisäsivät liiketoiminnan kuluja.
  • Oikaistu EBITDA-marginaali oli 10,2 (10,6) prosenttia.
  • Oikaistu EBITA oli 4,8 (5,4) miljoonaa euroa ja oikaistu EBITA-marginaali oli 1,7 (2,2) prosenttia.
  • Liiketoiminnan rahavirta oli 14,2 (30,0) miljoonaa euroa, mihin vaikutti erityisesti nettokäyttöpääoman ajoitusvaikutukset.
  • Liiketulos oli -3,2 (0,4) miljoonaa euroa, kauden tulos oli -7,8 (-4,4) miljoonaa euroa ja osakekohtainen tulos, laimentamaton, oli -0,23 (-0,13) euroa. 

*) Asiakkaiden lukumäärä ilman Baltiaa ja ZU:ta. Asiakkaiden kokonaismäärän laskentatapaa tarkennettiin Q1/26, mistä johtuen myös vertailukauden asiakasmäärä muutettiin vastaamaan uutta laskentatapaa

Vertailuluvut suluissa viittaavat edellisvuoden vastaavaan jaksoon, ellei toisin mainita. Musti Groupin tilikausi on kalenterivuosi.

 

" "Toisella neljänneksellä kasvu jatkui, myyntikate parani ja liiketoiminta kehittyi strategian mukaisesti."

- David Rönnberg, Musti Groupin toimitusjohtaja

 

Toinen vuosineljännes oli Musti Groupille jälleen vahvan kasvun jakso. Ensimmäisen vuosipuoliskon liikevaihto kasvoi 14,7 % ja oli 277,1 (241,5) miljoonaa euroa. Kasvua tuki toisen neljänneksen 13,8 %:n liikevaihdon kasvu, jonka aikana liikevaihto nousi 138,5 (121,7) miljoonaan euroon. Vertailukelpoinen kasvu oli ensimmäisellä vuosipuoliskolla 3,0 % ja toisella neljänneksellä 2,1 %. Kasvuun vaikutti tilapäisesti verkkokauppa-alustamme uudistaminen. Myymälöiden asiakasmäärät osoittavat ydinmarkkinoidemme vahvan peruskysynnän, ja asiakaskuntamme kasvu 1,9 miljoonaan lemmikinomistajaan osoittaa verkostomme ja tarjontamme vetovoiman.

Myyntikate parani 0,5 prosenttiyksiköllä ja nousi 44,3 %:iin (43,8 %), mikä osoittaa toteuttamiemme strategisten investointien positiivisen vaikutuksen. Parantunut myyntikate näkyi myös oikaistun käyttökatteen (EBITDA) kasvuna, joka oli ensimmäisellä vuosipuoliskolla 28,3 (25,7) miljoonaa euroa ja toisella neljänneksellä 14,0 (12,9) miljoonaa euroa. Samalla vahvistimme kilpailuasemaamme ja etenimme kohti pitkän aikavälin kannattavuustavoitteitamme.

Kannattavuuteemme vaikuttavat edelleen strategiset investoinnit kasvuun ja skaalautuvuuteen; niiden vaikutus oikaistuun käyttökatteeseen oli vuoden alusta lukien noin 1,9 miljoonaa euroa. Investoinnit kohdistuvat muun muassa digitaalisten alustojen kehittämiseen, logistiikan tehostamiseen, ERP-järjestelmiin sekä valikoiman optimointiin. Vaikka nämä investoinnit kasvattavat kustannuspohjaa lyhyellä aikavälillä, niiden tavoitteena on parantaa tehokkuutta, skaalautuvuutta ja asiakaskokemusta sekä luoda entistä vahvempi perusta tulevalle kasvulle.

Ydinmarkkinoillamme hyvä kehitys jatkuu. Norjassa saavutettiin poikkeuksellisen vahva kasvu ja kannattavuus parani. Suomessa liiketoiminta pysyi vakaana verkkokauppa-alustan uudistuksen vaikutuksista huolimatta. Ruotsissa asiakashankinta ja verkoston laajentaminen jatkuivat myönteisesti, ja kehitystä vahvistaa ICA:n Gaston-myymälöiden yritysosto sekä pitkäaikaisen kumppanuuden rakentaminen. Baltian maiden Pet Cityn integraatio on loppusuoralla, ja Portugalissa ZU:n integraatio etenee suunnitellusti.

Tulevaisuuteen katsoessamme olemme edelleen luottavaisia lemmikkieläinmarkkinan näkymien suhteen. Lemmikinomistamisen pitkän aikavälin rakenteelliset trendit tukevat edelleen premium-tuotteiden ja -palveluiden kysyntää, ja kuluttajien ostovoiman asteittainen paraneminen tukee markkinoiden kasvua eri puolilla Eurooppaa. Strategiamme pysyy ennallaan: tavoitteemme on kasvaa markkinoita nopeammin asiakaslähtöisen innovoinnin, toiminnan tehokkuuden, vertikaalisen integraation sekä hallitun kansainvälisen laajentumisen avulla.

Hallituksen ja johtoryhmän puolesta haluan esittää vilpittömät kiitokset kaikille työntekijöillemme heidän sitoutumisestaan, ammattitaidostaan ja intohimostaan. Heidän omistautumisensa mahdollistaa sen, että voimme palvella lemmikinomistajia ympäri Eurooppaa joka päivä, ja se on menestyksemme perusta.

David Rönnberg

toimitusjohtaja

 

 

Avainlukuja

Miljoonaa euroa, ellei toisin mainita

4-6/2026

4-6/2025

Muutos %

1-6/2026

1-6/2025

Muutos %

1-12/2025

Liikevaihto

138,5

121,7

13,8 %

277,1

241,5

14,7 %

508,9

Liikevaihdon kasvu, %

13,8 %

17,0 %

 

14,7 %

14,3 %

 

14,4 %

Vertailukelpoinen konsernimyynnin kasvu, %

2,1 %

5,7 %

 

3,0 %

4,0 %

 

3,3 %

Vertailukelpoinen myymälämyynnin kasvu, %

2,3 %

5,9 %

 

3,2 %

3,4 %

 

3,2 %

Verkkokaupan osuus liikevaihdosta, %

21,4 %

23,2 %

 

22,1 %

23,6 %

 

22,9 %

Myyntikate, %

44,3 %

43,8 %

 

44,2 %

43,2 %

 

44,0 %

Käyttökate, EBITDA

12,0

12,1

-0,6 %

24,4

23,9

1,8 %

54,9

Käyttökate, EBITDA, %

8,7 %

10,0 %

 

8,8 %

9,9 %

 

10,8 %

Oikaistu käyttökate (oikaistu EBITDA)

14,0

12,9

8,5 %

28,3

25,7

10,1 %

62,0

Oikaistu EBITDA, %

10,1 %

10,6 %

 

10,2 %

10,6 %

 

12,2 %

EBITA

0,2

1,9

-89,6 %

0,9

3,7

-76,3 %

13,5

EBITA, %

0,1 %

1,6 %

 

0,3 %

1,5 %

 

2,7 %

Oikaistu EBITA

2,2

2,7

-20,2 %

4,8

5,4

-11,6 %

20,6

Oikaistu EBITA, %

1,6 %

2,2 %

 

1,7 %

2,2 %

 

4,0 %

Liiketulos

-1,8

0,3

 

-3,2

0,4

 

6,8

Liiketulos, %

-1,3 %

0,2 %

 

-1,2 %

0,2 %

 

1,3 %

Kauden tulos

-4,0

-0,9

 

-7,8

-4,4

 

-3,7

Osakekohtainen tulos, laimentamaton, euroa

-0,12

-0,03

 

-0,23

-0,13

 

-0,11

Liiketoiminnan rahavirta

3,5

11,4

-69,0 %

14,2

30,0

-52,9 %

66,6

Investoinnit aineellisiin ja aineettomiin hyödykkeisiin

7,6

5,9

28,6 %

14,8

12,0

23,8 %

21,7

Nettovelka / 12kk oikaistu käyttökate

3,7

3,3

11,2 %

3,7

3,3

11,2 %

3,4

Asiakkaiden kokonaismäärä, tuhatta*

1 867

1 816

2,8 %

1 867

1 816

2,8 %

1 844

Toimipisteiden määrä kauden lopussa

522

420

24,3 %

522

420

24,3 %

497

joista omia toimipisteitä

521

418

24,6 %

521

418

24,6 %

495

 

*) Asiakkaiden lukumäärä ilman Baltiaa ja ZU:ta. Asiakkaiden kokonaismäärän laskentatapaa tarkennettiin Q1/26, mistä johtuen myös vertailukausien asiakasmäärät muutettiin vastaamaan uutta laskentatapaa.

 

Helsinki, 23.7.2026

 

Hallitus

 

Puolivuosikatsauksessa esitetyt tiedot ovat tilintarkastamattomia.

Lisätiedot:

David Rönnberg, toimitusjohtaja, puh. +46 70 896 6552

Robert Berglund, talousjohtaja, puh. +358 50 534 8657
 

 

Jakelu:

Nasdaq Helsinki
Keskeiset mediat
www.mustigroup.com

 

Musti Group lyhyesti:

 

Musti tekee lemmikkien ja niiden omistajien elämästä helpompaa, hauskempaa ja turvallisempaa. Olemme Pohjoismaiden johtava lemmikkieläintarvikeyhtiö ja kasvatamme liiketoimintaa myös Baltian maissa sekä Portugalissa. Vastaamme monikanavaisella liiketoimintamallillamme lemmikkieläinten ja niiden omistajien tarpeisiin Suomessa, Ruotsissa, Norjassa, Virossa, Latviassa, Liettuassa sekä Portugalissa. Tarjoamme laajan ja tarkkaan valikoidun lemmikkieläintarvikkeiden valikoiman. Lisäksi tarjoamme valikoiduissa kohteissa lemmikeille myös palveluja kuten turkinhoitoa, koulutusta ja eläinlääkäripalveluja.

Musti-konsernin liikevaihto oli 509 miljoonaa euroa vuonna 2025. Yhtiöllä oli tilikauden 2025 lopussa lähes 4000 työntekijää, 1,9 miljoonaa asiakasta ja 497 myymälää.